I Liceum Ogólnokształcące
im. Jana III Sobieskiego Carolinum w Nysie

<<<     DNI PÓŁOTWARTEJ SZKOŁY    ***     DLA ABSOLWENTOW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH    ***     19 - 23 KWIETNIA 2021 - W GODZINACH 9.00 - 13.00    ***     ZAPRASZAMY     >>>

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Pozostałe aktualności

04.03.2021

1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Kiedy to w styczniu 1944 roku Armia Czerwona przekraczała dawną polsko-radziecką granicę, mało kto przypuszczał, że obce wojska, które pozornie miały nieść wyzwolenie od Niemców, pozostaną na terytorium Polski przez prawie 50 lat. Rozpoczęła się kolejna okupacja, tym razem sowiecka. Jednak istnieli ludzie, którzy nie chcieli pogodzić się z takim stanem rzeczy – to Żołnierze Wyklęci – Żołnierze Niezłomni - powojenne podziemie niepodległościowe i antykomunistyczne, które tworzyło ponad pół miliona ludzi. Oni gotowi byli walczyć o odzyskanie niepodległości, by wypełnić złożoną przysięgę.

Data święta – 1 marca - nie jest przypadkowa. Tego bowiem dnia w 1951 roku w warszawski więzieniu mokotowskim komuniści zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki.

Podpułkownik Łukasz Cieplińki w ostatnich miesiącach życia napisał kilkadziesiąt grypsów do najbliższych. Pisał je ołówkiem chemicznym na dwóch stronach bibułki, którą skręcał i wciskał w szwy chusteczki sporządzonej z więziennego prześcieradła, następnie przemycanej do krewnych. Ta chusteczka trafiła do adresatów i dziś jest najcenniejszą pamiątką rodziny. Na jednym z grypsów tak żegnał się z malutkim synkiem: „Odbiorą mi tylko życie. A to nie najważniejsze. Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą. Jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość. Wierzę dziś bardziej niż kiedykolwiek, że Idea chrystusowa zwycięży i Polska niepodległość odzyska a pohańbiona godność ludzka zostanie przywrócona. To moja wiara i moje wielkie szczęście. Gdybyś odnalazł moją mogiłę, to na niej możesz te słowa napisać. Żegnaj mój ukochany. Całuję i do serca tulę. Błogosławię i Królowej Polski oddaję. Ojciec.”

Zapraszamy do obejrzenia koncertu „Młodzi Niezłomnym”.

Klasa dyżurująca 2 pp

11.04.2021 21:55

Wyróżnienie w Małej Olimpia...

Jest nam niezmiernie miło pogratulować naszej uczennicy Ninie Słobodzian z klasy 2pmi uzysk...

Więcej
06.04.2021 13:52

19-23 kwietnia 2021 r. — DN...

Więcej
31.03.2021 13:26

Życzenia świąteczne

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych składamy najserdeczniejsze życzenia zdrowia,...

Więcej
30.03.2021 18:27

Pomoc dla nyskiego Hospicjum

W dniu 29 marca 2021 r. zakończyła się w naszej szkole akcja charytatywna na rzecz ...

Więcej