Zespół Szkół Ogólnokształcących w Nysie I LO im. Jana III Sobieskiego Carolinum
Gimnazjum Nr 4

Uczniowie Carolinum zaangażowani w Światowy Dzień Ziemi

Pozostałe aktualności

26.04.2018

Walka z zanieczyszczeniem planety plastikowymi odpadami.

Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi - to nazwa akcji prowadzonych corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Każdy z nas jest mieszkańcem tej planety dlatego każdy z nas powinien czuć się odpowiedzialny za jej stan. Nasze życie jest od niej uzależnione. Ziemia nas żywi oraz stanowi istotę naszej egzystencji. Z tego powodu musimy o nią dbać, nie tylko 22 kwietnia, ale w każdy dzień.

19 kwietnia uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego "Carolinum" dobrze zaopatrzeni w worki na zbiórkę śmieci i jednorazowe rękawiczki już po raz kolejny uczestniczyli w akcji ekologicznej sprzątanie świata z okazji Dnia Ziemi. Akcję rozpoczęto pogadanką na temat głównego celu akcji. Została też poruszona kwestia Wielkiej Wyspy Śmieci, na którą składa się przeszło 7 milionów ton śmieci.

Klasa 1b2 wraz z nauczycielami p. Bogusławem Gallą oraz p. Jackiem Czarneckim mocno zmotywowana szczytnym celem, miała ponownie wyznaczony teren wokół jeziorka w Siestrzechowicach, który bardzo solidnie posprzątała, a efekty pracy uczniów były naprawdę bardzo zadowalające. Zebrane śmieci to głównie papier, plastik, szkło (głównie butelki) oraz puszki aluminiowe. Worki ze śmieciami zostały zebrane w wyznaczonym miejscu i odebrane przez służby komunalne miasta.

Akcji z okazji Dnia Ziemi towarzyszyła piękna pogoda, która pozwoliła zakończyć ten dzień miłym akcentem, pieczeniem kiełbasek przy ognisku. Kiełbaski zostały ufundowane przez Okrąg Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu. Podczas sprzątania śmieci uczniowie mieli za zadanie rozpoznać kilka gatunków napotkanych przez siebie drzew, gadów oraz roślin wodnych znajdujących się na tym terenie. Licealiści w nagrodę za wykonanie zadania otrzymali słodkie upominki. 

Wszyscy uczestnicy tegorocznej akcji pod hasłem Walka z zanieczyszczeniami plastikowymi odpadami wyrazili nadzieję, że ich praca nie pójdzie na marne, a kolejna będzie mniej obfita w porozrzucane śmieci. Czynny udział w akcji dał im do zrozumienia, że warto dbać o środowisko, o czystość otoczenia i jakie mogą być negatywne skutki zaniechania tych działań w przyszłości. 

Opracowała: Anna Serba Kl.1B2

11.01.2019 11:03

I LO Carolinum awansuje w r...

W ogłoszonym dziś rankingu portalu edukacyjnego #Perspektywy nasza szkoła zajęła 8. miejsce w wo...

Więcej
04.01.2019 23:26

Powrót do planu sprzed kore...

Od poniedziałku 7 stycznia 2019 r. wracamy do planu lekcji, który obowiązywał od 3 grudni...

Więcej
02.01.2019 21:40

Świąteczny jarmark bożonaro...

Serdecznie dziękujemy uczniom i ich rodzicom , którzy nabyli ozdoby świą...

Więcej
02.01.2019 21:32

Wizyta młodzieży w Colegium...

W dniu 18.12.2018 r. uczniowie klas II b1 i II b2 , po raz...

Więcej