Zespół Szkół Ogólnokształcących w Nysie I LO im. Jana III Sobieskiego Carolinum
Gimnazjum Nr 4

<<<     DZIEŃ OTWARTEJ SZKOŁY    ***    28.03.2019 - DLA ÓSMOKLASISTÓW    ***     29.03.2019 - DLA GIMNAZJALISTÓW   ***     ZAPRASZAMY     >>>

Galeria zdjęć: Międzyszkolny Projekt Historyczny „Bez dogmatu”

Pozostałe aktualności

27.10.2018

23.10.2018 roku uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego: Oliwia Skalska, Julia Czabak, Zuzanna Filocha, Kinga Zimoch, Patryk Bachryj, Michał Bogucki pod kierunkiem pani Magdaleny Cichy przygotowali sesję popularnonaukową „Bohaterowie Państwa Podziemnego”. Sesji towarzyszyła debata „Polskie Państwo Podziemne – sukces czy kompromitacja?” Spotkanie odbyło się w ramach Międzyszkolnego Projektu Historycznego „Bez dogmatu”, którego pomysłodawcą jest poseł na Sejm RP Janusz Sanocki. Projekt realizowany jest w porozumieniu z Wszechnicą Sejmową oraz Starostwem Powiatowym w Nysie w okresie od marca do listopada 2018 roku. Jego uczestnikami są przedstawiciele pięciu  nyskich szkół średnich: uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących, Zespołu Szkół Ekonomicznych, Zespołu Szkół i Placówek Artystycznych, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Zespołu Szkół Technicznych wraz z opiekunami.
Celem projektu jest wieloaspektowe zaprezentowanie ważnych wydarzeń związanych z historią Polski, w tym z walką o niepodległość. Podsumowanie projektu nastąpi w listopadzie bieżącego roku. 

Podczas naszego spotkania przedstawiliśmy szerszy kontekst funkcjonowania Polskiego Państwa Podziemnego i wybranych bohaterów : Jana Karskiego, Witolda Pileckiego, 

gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nil”.Naszym celem było pokazanie ich poświęcenia dla Ojczyzny, odwagi, wytrwałej pracy dla Polski. Przytoczyliśmy   tezy i argumenty oceniające PPP oraz kontrowersyjne cytaty zawarte w książce Piotra Zychowicza „Skazy na pancerzach. Czarne karty epopei Żołnierzy Wyklętych” m.in. „Nie, to nie jest historia o politycznym sukcesie. To jest po prostu historia o dzielnych, wolnych Polakach.”

Serdecznie dziękujemy naszym uczniom: Paulinie Berini, Annie Markowskiej, Annie Wiśniewskiej, Marcie Rauch, Kamilowi Topaczewskiemu, Jakubowi Frankiewiczowi oraz gościnnie Natalii Kutyle za urozmaicenie spotkania utworami muzycznymi o tematyce patriotycznej. 

23.03.2019 18:43

VIII Powiatowy Konkurs Pios...

W naszej szkole odbył sie już VIII Powiatowy Konkurs Piosenki Obcojęzycznej. Ta cykliczna imp...

Więcej
22.03.2019 19:07

REKRUTACJA do CAROLINUM na ...

Proponowane kierunki kształcenia w naszym liceum od września 2019:

Więcej
20.03.2019 11:53

Zebrania z rodzicami

Zapraszamy rodziców na konsultacje z wychowawcami i nauczycielami uczącymi. Harmonog...

Więcej
19.03.2019 21:55

Inauguracja Dni Języków Obc...

W poniedziałek rano w auli szkoły odbyło się spotkanie z panem Tomaszem Żamejciem, zawodowym ...

Więcej