Zespół Szkół Ogólnokształcących w Nysie I LO im. Jana III Sobieskiego Carolinum
Gimnazjum Nr 4

Galeria zdjęć: Międzyszkolny Projekt Historyczny „Bez dogmatu”

Pozostałe aktualności

27.10.2018

23.10.2018 roku uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego: Oliwia Skalska, Julia Czabak, Zuzanna Filocha, Kinga Zimoch, Patryk Bachryj, Michał Bogucki pod kierunkiem pani Magdaleny Cichy przygotowali sesję popularnonaukową „Bohaterowie Państwa Podziemnego”. Sesji towarzyszyła debata „Polskie Państwo Podziemne – sukces czy kompromitacja?” Spotkanie odbyło się w ramach Międzyszkolnego Projektu Historycznego „Bez dogmatu”, którego pomysłodawcą jest poseł na Sejm RP Janusz Sanocki. Projekt realizowany jest w porozumieniu z Wszechnicą Sejmową oraz Starostwem Powiatowym w Nysie w okresie od marca do listopada 2018 roku. Jego uczestnikami są przedstawiciele pięciu  nyskich szkół średnich: uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących, Zespołu Szkół Ekonomicznych, Zespołu Szkół i Placówek Artystycznych, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Zespołu Szkół Technicznych wraz z opiekunami.
Celem projektu jest wieloaspektowe zaprezentowanie ważnych wydarzeń związanych z historią Polski, w tym z walką o niepodległość. Podsumowanie projektu nastąpi w listopadzie bieżącego roku. 

Podczas naszego spotkania przedstawiliśmy szerszy kontekst funkcjonowania Polskiego Państwa Podziemnego i wybranych bohaterów : Jana Karskiego, Witolda Pileckiego, 

gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nil”.Naszym celem było pokazanie ich poświęcenia dla Ojczyzny, odwagi, wytrwałej pracy dla Polski. Przytoczyliśmy   tezy i argumenty oceniające PPP oraz kontrowersyjne cytaty zawarte w książce Piotra Zychowicza „Skazy na pancerzach. Czarne karty epopei Żołnierzy Wyklętych” m.in. „Nie, to nie jest historia o politycznym sukcesie. To jest po prostu historia o dzielnych, wolnych Polakach.”

Serdecznie dziękujemy naszym uczniom: Paulinie Berini, Annie Markowskiej, Annie Wiśniewskiej, Marcie Rauch, Kamilowi Topaczewskiemu, Jakubowi Frankiewiczowi oraz gościnnie Natalii Kutyle za urozmaicenie spotkania utworami muzycznymi o tematyce patriotycznej. 

12.11.2018 14:58

Konkurs na najlepszą styliz...

Konkurs na najlepszą stylizację patriotyczną klas   „Dla Ciebie P...

Więcej
11.11.2018 21:23

Carolinum dla Niepodległej

Dnia 8 listopada 2018 roku uczciliśmy w szkole Polskę Niepodległą w 100-lecie jej wie...

Więcej
10.11.2018 18:09

Beanalia Carolinum 6 listop...

Dzisiejsza uroczystość Święta Szkoły i przyjęcie ślubowania przez uczniów kla...

Więcej
07.11.2018 21:04

Uroczysta akademia z okazji...

Dnia 31.10.2018   klasa 3g1 przygotowała uroczystą akademię z okazji dnia ...

Więcej