Zespół Szkół Ogólnokształcących w Nysie I LO im. Jana III Sobieskiego Carolinum
Gimnazjum Nr 4

Galeria zdjęć: Międzyszkolny Projekt Historyczny „Bez dogmatu”

Pozostałe aktualności

27.10.2018

23.10.2018 roku uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego: Oliwia Skalska, Julia Czabak, Zuzanna Filocha, Kinga Zimoch, Patryk Bachryj, Michał Bogucki pod kierunkiem pani Magdaleny Cichy przygotowali sesję popularnonaukową „Bohaterowie Państwa Podziemnego”. Sesji towarzyszyła debata „Polskie Państwo Podziemne – sukces czy kompromitacja?” Spotkanie odbyło się w ramach Międzyszkolnego Projektu Historycznego „Bez dogmatu”, którego pomysłodawcą jest poseł na Sejm RP Janusz Sanocki. Projekt realizowany jest w porozumieniu z Wszechnicą Sejmową oraz Starostwem Powiatowym w Nysie w okresie od marca do listopada 2018 roku. Jego uczestnikami są przedstawiciele pięciu  nyskich szkół średnich: uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących, Zespołu Szkół Ekonomicznych, Zespołu Szkół i Placówek Artystycznych, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Zespołu Szkół Technicznych wraz z opiekunami.
Celem projektu jest wieloaspektowe zaprezentowanie ważnych wydarzeń związanych z historią Polski, w tym z walką o niepodległość. Podsumowanie projektu nastąpi w listopadzie bieżącego roku. 

Podczas naszego spotkania przedstawiliśmy szerszy kontekst funkcjonowania Polskiego Państwa Podziemnego i wybranych bohaterów : Jana Karskiego, Witolda Pileckiego, 

gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nil”.Naszym celem było pokazanie ich poświęcenia dla Ojczyzny, odwagi, wytrwałej pracy dla Polski. Przytoczyliśmy   tezy i argumenty oceniające PPP oraz kontrowersyjne cytaty zawarte w książce Piotra Zychowicza „Skazy na pancerzach. Czarne karty epopei Żołnierzy Wyklętych” m.in. „Nie, to nie jest historia o politycznym sukcesie. To jest po prostu historia o dzielnych, wolnych Polakach.”

Serdecznie dziękujemy naszym uczniom: Paulinie Berini, Annie Markowskiej, Annie Wiśniewskiej, Marcie Rauch, Kamilowi Topaczewskiemu, Jakubowi Frankiewiczowi oraz gościnnie Natalii Kutyle za urozmaicenie spotkania utworami muzycznymi o tematyce patriotycznej. 

11.01.2019 11:03

I LO Carolinum awansuje w r...

W ogłoszonym dziś rankingu portalu edukacyjnego #Perspektywy nasza szkoła zajęła 8. miejsce w wo...

Więcej
04.01.2019 23:26

Powrót do planu sprzed kore...

Od poniedziałku 7 stycznia 2019 r. wracamy do planu lekcji, który obowiązywał od 3 grudni...

Więcej
02.01.2019 21:40

Świąteczny jarmark bożonaro...

Serdecznie dziękujemy uczniom i ich rodzicom , którzy nabyli ozdoby świą...

Więcej
02.01.2019 21:32

Wizyta młodzieży w Colegium...

W dniu 18.12.2018 r. uczniowie klas II b1 i II b2 , po raz...

Więcej